Eda Kurt Nedenolmasn.com Röportajı

Eda Kurt ile yapılan keyifli Nedenolmasn.com röportajı. Hadi konuşalım!

Eda Kurt Röportaj Fotoğrafı

Bizlere kendi cümlelerinizle, kendinizden ve geçmişinizden kısaca bahseder misiniz? Eda Kurt kimdir?

20 Temmuz 1994 tarihinde İstanbul, Kadıköy’de doğdum.

İstanbul Arel Üniversitesi Moda Tasarım bölümünde eğitim alırken, mezun olmama son 6 ay kala nişanlım Hakan Kibar ile temizlikyolda.com‘u kurduk. Arel Üniversitesinden henüz mezun olmadan, ikinci üniversitem olan Anadolu Üniversitesi Marka İletişim bölümünden mezun oldum.

Şu an hâlen Temizlikyolda yönetimindeyim. Ayrıca hobi olarak başladığım Youtube kanalım ve Instagram hesabım üzerinden; lifestyle, güzellik, beslenme, vlog gibi içerikler ile Influencer / Youtuber olarak hayatıma devam ediyorum.

Temizlikyolda şu anda, Türkiye, Kıbrıs ve Suudi Arabistan olmak üzere üç ayrı ülkede faaliyet gösteriyor ve aylık 100 binden fazla temizlik rezervasyonu veriyor. Temizlikyolda olarak bundan sonraki planlarınız ve hedefleriniz nelerdir?

Aslında ben bu röportajı cevaplarken Temizlikyolda, 6 yeni ülkede daha hizmet vermeye hazırlanıyor. Avrupa’da ve yine Arap Yarım Adası bölgesinde büyümeye devam ediyoruz.

Her ne kadar Temizlikyolda bir hizmet şirketi gibi bilinsede, biz aslında bir teknoloji şirketiyiz ve SaaS teknolojimiz ile bu kadar hızlı büyüyebiliyoruz. Yani çok büyük hizmet şirketlerine teknoloji sağlayarak bu büyümeyi sürdürüyoruz.

Temizlikyolda, 100 milyon TL’lik bir şirket olma yolunda ilerliyor. Yeni yatırım turumuz tamamlanmak üzere ve bu hedefimizin 4/1’ini yakalamış olacağız yeni yatırım turu ile beraber.

Temizlikyolda’yı rakiplerinden farklı kılan en büyük özellik nedir? Rakiplerinizden farklı yaptığınız şeyler nelerdir?

Teknoloji. Daha net tabiri ile SaaS teknolojimiz. Temizlikyolda bir temizlik veya hizmet şirketi değil, bir teknoloji şirketi. Rakiplerimizden bizi ayıran en net özelliğimiz, teknoloji tabanlı bir şirket olmamız.

Yine ortak, yatırımcı sayımız ve ilettiğimiz sipariş hacmimiz ile rakiplerimizin önündeyiz.

Bir girişimci olarak, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

İyi bir fikir bulmalarını tavsiye ederim. Her insanın hayatta başarılı ve eğilimi olduğu alanlar vardır. Bu alanlarda yenilikçi fikirler ile global örnekleri de araştırarak harika bir fikir bulmalarını tavsiye ederim. Fikir start-up’a, start’up bir girişime dönüşür. Girişim, yatırım alıp şirketleşir ve dünyayı değiştirmeye başlarsınız…

Fikriniz ne olursa olsun, pivot edilebilecek bir fikir olmalıdır. Çünkü hangi işi yaparsanız yapın, muhakkak zaman içerisinde değişimlere maruz kalacaktır.

Projenizi bir start-up haline getirip, doğru ekibi kurarak girişiminizi büyütmenizi tavsiye ederim. İyi bir fikir ve iyi bir ekip olduğu sürece tüm kapılar açılacaktır. Özellikle Türkiye ekosisteminde 2019 yılı itibari ile yatırımcı kaynakları, en iyi dönemini yaşıyor. Eksik olan ise, iyi bir ekip ile kurulmuş start-up’lar… Şu an hızlandırma programları, melek yatırım ağları ve benzeri çok iyi yapılar, hemen hemen tüm start-up’ları inceleyip, yatırım yapılma niteliklerini inceliyorlar. Elinizi taşın altına koyun ve fikrinize tutku ile bağlanın. Tutkunuzu ve heyacanınızı gören yatırımcılar, elinizden tutuyor olacaklardır. Biz, Temizlikyolda’yı bu şekilde kurduk ve büyüttük. 7 Yıl gibi bir süre geçti ve hâlen ilk günkü tutku ve heyecanımız ile devam ediyoruz.

İş hayatınızın yanı sıra, deneyimlediğiniz şeyleri insanlar ile paylaştığınız bir YouTube kanalınız var. Şu anda, YouTube sizin için nasıl gidiyor?

Çok güzel gidiyor. Hobi olarak başladığım Youtube kanalım, bugün benim için bir işe dönüştü. Aslında online bir günlük oluşturma niyetiyle kanal açmıştım. Gezdiğim ülkeleri, yediğim yemekleri, kullandığım ürünleri, izlediğim filmleri ve yaşadığım tüm deneyimleri aktarmaktı amacım. Bunu yaparken de para kazanmak veya bunu bir işe dönüştürmek gibi bir beklentim olmamasına rağmen, şu an benim için bir işe dönüştü. Şu an olduğum noktadan çok mutluyum.

Bu YouTube kanalını açmaya nasıl karar verdiniz? Videolarınız ile ulaşmak istediğiniz hedef kitle kimlerdir?

Youtube kanalımdan önce public olarak kullandığım bir Instagram hesabım vardı ve bu hesapta, günlük hayatımdan birçok şey paylaşıyorum. Kozmetik, iş hayatı, alışveriş, beslenme gibi paylaşımlarım birçok kişi tarafından beğeniliyor ve hep daha fazlasını yapmam için motive ediliyordum. Aslında bu desteklerle beraber, ben de kendime vakit ayırmak ve deneyimlerimi daha fazla kitlelere ulaştırmak için hobimi, Youtube’a taşımaya karar verdim.

Videolarımı izleyen kitle aslında çok geniş bir yaş aralığında, tek bir yaş aralığına hitap etmiyorum. Aslında bu da beni çok mutlu ediyor. Çünkü içerik olarak herkese hitap etmek istiyorum. 15 Yaşındaki biri kanalıma girip sıkılmadan bir şeyler izleyip öğrenebilmeli, gene aynı şekilde 45 yaşındaki biri de kanalıma girdiğinde kendine uygun bir içerik bulabilmeli. İçerik oluşturken de herkese uyum sağlayabilmeyi, her zaman ön planda tutuyorum.

Genel olarak baktığımız zaman, Youtube üzerinde olumsuz ve negatif yorumlar oldukça fazla ancak sizin takipçilerinizden gelen geri dönüşlerin hemen hemen hepsi olumlu. Bunu nasıl başardınız?

Sanırım bu konuda çok şanslıyım! 🙂 İzleyen herkese çok değer veriyorum, bence en önemli noktası bu. Gelen her yoruma ve mesaja ne kadar yoğun olursam olayım cevap vermeye çalışıyorum. Bana bir şey sormak için zaman ayırmış birini yanıtsız bırakmak bana göre değil. Ayrıca eleştirilere her zaman açığım, gelen eleştirileri değerlendirip uygun olanları alıp uygulamaya dikkat ediyorum. Kanalımın, tek benim söz hakkımın olduğu bir kanal olmasını istemiyorum. Bunun yerine, her zaman izleyicim ile beraber büyütmeye çalıştığım bir kanal olsun istiyorum ve bunu izleyicime hissettiriyorum. Bence kötü yorum almamamın en büyük sebepleri bunlar. 🙂

Çekerken en çok keyif aldığınız içerik türü hangisidir? İçeriklerinizi belirlerken veya oluştururken faydalandığınız kaynaklar var mı?

Vlog çekmek en çok keyif aldığım içeriklerden biri. Geriye dönüp baktığımda, beni de zaman yolculuğuna çıkarttığı için vlog çekmeyi çok seviyorum. Ayrıca kanalımda, en çok talep edilen içeriklerin başında vloglar geliyor.

İçeriklerimi belirlerken genel olarak, “İzleyicim ne istiyor?” sorusunu her zaman kendime soruyorum ve gelen taleplere göre, içerik oluşturmaya dikkat ediyorum. Bunun yanı sıra, Youtube’da dönemsel popüler olan içeriklere de yer vermeye özen gösteriyorum.

Diğer içeriklerinizin yanı sıra, seyahat vloglarınız da bir o kadar keyifli ve bilgilendirici. Şu zamana kadar gezmiş olduğunuz yerleri düşününce, “Burayı herkes görmeli.” dediğiniz bir yer veya yerler var mı?

Tabii var. San Francisco benim için herkesin görmesi gereken şehirlerden biri. Daha önce seyahat ettiğimde kanalım olmadığı için video çekme şansım olmamıştı ancak ilerleyen dönemlerde tekrar seyahat etmeyi düşünüyorum, bu sefer gittiğimde tüm güzellikleriyle San Francisco’yu kanalımda paylaşacağım! 🙂

Youtube’a içerik üretmek, dışarıdan bakıldığı zaman eğlenceli ve kolay gibi gözüksede devamlılık ve başarı sağlamak oldukça zor. Bu konu hakkında, sizi motive eden faktörler nelerdir?

Youtube’a içerik üretmeden önce ben de kolay olduğunu düşünenlerdendim. 🙂 Ancak içerik üretmeye başlayınca bunun böyle olmadığını anladım. Kesinlikle kolay değil. Takip etmeniz gereken bir çok aşama var, sadece video çektim yayınladım ile ne yazık ki olmuyor. Bir video fikri bulup, bunu izleyiciye en iyi şekilde yansıtmalısınız. Videonun çekiminden, kurgusuna kadar tüm aşamalar emek ve süreklilik gerektiren süreçler. Düzenli bir video programınız kesinlike olmalı, izleyicinin en sevdiği şey aslında, süreklilik. Her ne alanda içerik üretiyorsanız üretin düzenli bir planla ilerlerseniz, kanalınız daha iyi yerlere gelecektir.

Benim en büyük motivem gelen güzel yorumlar tabii ki. Videolarıma insanların zaman ayırıp izlemesi ve güzel yorumlar yapması daha fazla içerik üretmemi sağlıyor.

Kozmetik ve kişisel bakım konulu içerikler, YouTube üzerinde iyi bir izleyici kitlesine sahip. Bir Youtuber ve girişimci olarak ileride, kozmetik ürünler üzerine kendi markanızı yaratmayı düşünür müsünüz?

İçerik olarak kanalımda her zaman kozmetik, kişisel bakım gibi konulara yer vermeyi düşünüyorum. Ancak şu an için hedeflerimde bir kozmetik markası yaratmak yok.

Fiziki bir ürünü hayata geçirmek bir çok operasyonel zahmet ister. Ben şu an için tüm eforumu, bağımsız olarak hızla büyütebileceğim kanalıma ayırmış durumdayım.

Hayatınızın bundan sonraki döneminde, yalnızca tek bir sosyal medya platformu kullanma şansınız olsaydı, bu platform Instagram mı olurdu YouTube mu? Neden?

Şüphesiz Youtube’u seçerdim! 🙂 İstediğim her türden içeriğe ulaşabiliyor olmam sanırım en geçerli sebeplerimden biri. YouTube algoritmasını seviyorum, izleyiciyi çok iyi tanımlayıp sevdiği içerikleri göstermesi çok hoşuma gidiyor, hiç sıkılmadan devamlı bir şeyler izleyebilirim. 🙂

İş hayatınız boyunca yaşadığınız en mutlu ve en zor anı bizimle paylaşır mısınız?

Temizlikyolda’yı ilk kurduğumuz yıllar Türk Telekom Pilot hızlandırma programına katılmıştık. Yaklaşık 6 ay süren hem eğitim hem yarışma şeklinde bir programdı. Yaklaşık 800 proje arasından en değerli ilk 3 girişime seçilerek Amerika, San Francisco’ya gittik ve hemen ardından ilk yatırım turumuz gerçekleşti. Tabii ki, bu iş hayatım için en mutlu olduğum anlardan bir tanesiydi… Yine idol aldığımız Yemeksepeti’nden sevgili Nevzat Aydın’ın temizlikyolda’nın %10 hissesini satın alarak ortak olmasına da çok sevinmiştik. En zor an olarak “sadece bir olayı” telafuz etmekte zorluk çekiyorum çünkü girişimci olmak, birçok zor anı beraberinde getiriyor. Önemli olan zorlukların üstesinden gelmek, asla pes etmemek.

Sizi çok etkileyen ve hayatınızı buna göre şekillendirdiğiniz bir söz var mı?

Nasty Gal’in kurucusu Sophia Christina Amoruso’nun;

“Yapmak istediğiniz ve kötü olmadığınız bir şey bulun, sonra o şeyden hayatınızı kazanmanın bir yolunu düşünün.”

https://www.nedenolmasn.com/eda-kurt-roportaj/

Follow Us
  • Twitter Basic Black
  • Facebook Basic Black
  • Google+ Basic Black
Recent Posts